DOMOVY SOBĚ se věnovaly specifikům dětí vyrůstajících v dětských domovech a ohroženým dětem

11.11.2021

Již tradiční online setkání platformy DOMOVY SOBĚ Káva s... se ve středu 10. listopadu věnovala důležitému tématu Specifika dětí vyrůstajících v dětských domovech a ohrožené děti. Více než třicet účastníků akce dostalo tipy na práci s dětmi, které si ze své biologické rodiny přináší nefunkční vzorce chování. Host akce Milan Opravil je vzácným příkladem bývalého dítěte DD, úspěšného člověka a již 16 let ředitele Dětského domova Telč. Realizátorem DOMOVY SOBĚ je obecně prospěšná společnost yourchance a její projekt Začni správně.

Poslední letošní Kávu s... moderovala jako i jindy Gabriela Štiková, spoluzakladatelka yourchance a projektu Začni správně. Tématem akce byla Specifika ohrožených dětí a dětí vyrůstajících v dětském domově. Hostem setkání byla Milan Opravil. Vyrůstal v dětském domově v Telči, stal se učitelem a po letech se vrátil do "svého" dětského domova, aby tu byl ředitelem. Vrátil se sem po dvacetileté pedagogické praxi, kdy působil jako profesor zeměpisu a tělesné výchovy na gymnáziu. Po celou tu dobu byl ale s domovem v kontaktu, mimo jiné i kvůli dobrému vztahu k bývalému řediteli. Ve své současné práci tak může čerpat z bohatých zkušeností ze svého života, ať už z doby pedagogického působení na střední škole, nebo z dětství, prožitého v dětském domově.

"Dítě žijící v dětském domově nežilo v běžné rodině: Většinou, než se dostalo do DD, žilo v rodině nefunkční a problematické. Hodně záleží, co má za sebou. Vina za to vše není nikdy jednoznačná. Děti se dostávají do dětského domova velmi pozdě, až třeba v sedmi letech, kdy je vlastně dítě "hotové" a korigovat ho lze minimálně. Hodně záleží, do jakého prostředí přijde. Za posledních pět let jsem nedostal dítě, které předtím bylo v diagnostickém ústavu. Dost špatně se pak trefují specifika dítěte a kam vlastně patří, zda do dětského domova se školou, do výchovného ústavu nebo do dětského domova. Může se tedy stát, že je dítě zařazeno chybně a přemístění je velmi složité, rozhoduje o něm soud," vysvětluje úvodem Milan Opravil. Hovořil dále o tom, že specifika dětí žijících v DD existují, některá platí obecně, jiná se odvíjí od rodiny a problémů, které zde byly. Například psychické, fyzické týrání, zneužívání, zda bylo dítě chtěné, nechtěné, závislosti rodičů, jejich vzdělání, sociální status aj. Většinou se jedná o mozaiku více věcí a každý z nás si neseme genetickou výbavu, rodinné vzorce a výchovu z rodiny.

Další část setkání se věnovala problémové komunikaci s dítětem, které je v DD nové. Často se do DD dostávají "děti ulice", kterým stanovuje pravidla a řád právě ulice, nikoliv biologická rodina. Těžko se s takovými dětmi pracuje. Cílem vychovatele je zadaptovat dítě co nejdříve, vychovatel většinou hraje několik rolí. Při různých činnostech a správné komunikaci lze dítě časem dostat z opozice do přátelského módu, získat respekt k vychovateli a navodit jeho důvěru. Důležité také je, aby byl kolektiv v DD stabilní a fluktuace pracovníků byla malá.

Poslední část setkání se týkala odcházení z dětského domova. Mladistvé v Telči na proces odchodu s předstihem připravují. Co ale mladí po odchodu rok až dva nezvládají a připravit se na to nedá, je skutečnost, že jsou sami. Poznávají se se samotou. Proto jdou často ven, potkají partu a někdy to nemusí dopadnout dobře. Musí se proto naučit žít a být sami, zvládnout svoje myšlenky, vykročit správným směrem a poprat se s tou změnou. Ať už sám nebo si o pomoc říct někomu, komu v okolí důvěřují. Každopádně je třeba mladé před odchodem na tuto novou samotu připravit alespoň teoreticky a poradit, jak z toho ven. "Je to jako s plaváním... ze začátku nás někdo drží, pak nás ale pustí a plavat už musíme sami. Jen je potřeba vyzkoumat, jak na to," říká Milan.

Moderátorka Gabriela pozvala závěrem účastníky Kávy s... a jejich děti na Adventní setkání Začni správně, které se uskuteční v Praze v Hotelu ANGELO v sobotu 27. listopadu. Více informací a registrace ZDE.

Další zajímavou akcí projektu Začni správně je 2. ročník Dárečkované. Principem Dárečkované 2021 je posílání si vánočních dárků mezi dětskými domovy a rodinnými skupinami v dětských domovech. Zapojit se může jakýkoliv dětský domov z celé České republiky, který vyrobí dárek pro jiný dětský domov / rodinnou skupinu. Přihlásit se lze do 18. 11. 2021 vyplněním formuláře, kde uvedete adresu dětského domova, rodinnou skupinu, na kterou má být dárek poslán, dále kontaktní osobu a kontakt na ni. Z jednoho dětského domova se může zapojit i více skupin. 22. 11. vylosujeme ty, kterým pošlete dárek a zašleme vám všechny důležité informace (adresu, skupinu, kontakt na zapojeného dospěláka). Je třeba, aby dárek do dětského dorazil do Vánoc. Dejte si proto čas k dobru, ať váš dárek v pořádku do Vánoc dorazí. Dárek není třeba kupovat, mohou jej vyrobit děti z vašeho domova / skupiny pro děti z jiného dětského domova.

Na další online setkání vychovatelů se můžete těšit v lednu 2022.

Web DOMOVY SOBĚ nabízí širší možnosti podpory pracovníkům dětských domovů. Cílem je především poskytnout prostor pro rozvoj, sdílení zkušeností a vzdělávání vychovatelů v dětských domovech. Zároveň však podpořit význam jejich každodenní práce, která často není doceněna.

Pokud máte Facebook, je tu pro vás facebooková skupina DOMOVY SOBĚ. Zde také najdete vše aktuální i to, co proběhne nebo je již za námi.